Amatör denizci sayısı 1 milyonu geçti

Amatör Denizci Belgesi (ADB) uygulama eğitimleri artık sadece Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) yetkisinde olacak.

‘2023’te 1 milyon amatör denizci’ hedefi koyan Ulaştırma Bakanlığı, 2022’nin son günlerinde bu hedefe ulaşıldığını açıklandı. Bu kadar hızlı ADB dağıtılması eleştirilmiş ve denizlerde güvenlik tartışma konusu olmuştu. Bakanlık yetkilileri bu soruna çare olarak ADB uygulama eğitimi konusunda Türkiye Yelken Federasyonu’nu yetkilendirdi.

İstanbul Fatih’teki Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirilen “Bir Milyonuncu Amatör Denizci Belge Teslim ve Protokol İmza Töreni”nde Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak ve Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan “Amatör Denizci Uygulama Eğitimlerinin TYF Eli İle Verilmesi” protokolünü imza altına aldılar. 

Bakan Karaismailoğlu törende yaptığı konuşmada, “Bu protokolle uygulamalı eğitimlerimizi de teorik eğitimlerimizi de destekleyeceğiz. Denizcilik kültürüne de katkı sağlayacağız. Gemi insanlarımızın tüm yaşamları boyunca tabi tutuldukları eğitim, sınav, görevde yükselme ve yeterlilik belirlemesi gibi işlemler dünya standartlarında olmalı” dedi.

111 bin özel tekne

Karaismailoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Özel tekne sayımız pandemi koşullarına rağmen dört yılda 49 binden 111 bine ulaştı. Gemi İnsanları Bilgi Sistemi’ni yeniledik ve 15 Ağustos 2022 tarihinde devreye aldık. Bu proje sayesinde 135 bin aktif gemi insanımızın tüm denizcilik işlemleri çok daha hızlı, evraksız ve güvenli olarak yürütülebiliyor. Bu kapsamda Bakanlığımız, staj olanağı bulmada zorlukla karşılaşan kız öğrencileri de kapsayacak olanaklar sağlamakta. Denizcilik lisans öğrencisi kızlarımıza, zorunlu deniz stajlarını tamamlayabilmeleri için kontenjan ayrılması amacıyla sektörümüzün önde gelen firmalarından 15’i ile ‘Denizcilik Bölümü Kız Öğrencilerine Yönelik Fırsat Eşitliği İş Birliği Protokolü’ imzalandı.”

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

ADB nedir, ne işe yarar?

ADB, “Amatör Denizci Belgesi”nin kısaltmasıdır. Kişilerin denizde spor ve gezi amacıyla tekne kullanabilmek için sahip olmaları gereken bir belgedir. Motor beygir gücü 10 ve daha fazla olan özel tekneleri ve turizm mevzuatı uyarınca belgelendirilmiş, ticari faaliyette bulunmaksızın gezi ve sportif amaçlı olarak mürettebatsız kiralanan ticari yatları kiracı sıfatıyla kullanabilirsiniz. ADB ile ticaret amacıyla çalışan/çalıştırılan tekne kullanılamaz. Yolcu motoru ve avlanma ruhsatlı balıkçı teknesi ticaret amacıyla kullanılan teknelerdir; bunları kullanabilmek için “Gemiadamı Yeterlik Belgesi” sahibi olmanız gerekir.

Previous Article

Tartışılan Karaburun Kaymakamı Urfa'ya atandı

Next Article

Karaburunlu RES zaferini harmandalı oynanarak kutladı