Mordoğan Ardıç Plajı mavi bayrak aldı

Karaburun’un Mordoğan Mahallesi’ndeki Ardıç Plajı’na mavi bayrak çekildi. (Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediyesi)

Mordoğan Mahallesi’nde bulunan ve Karaburun’un en büyük kumsalı olarak bilinen Ardıç Halk Plajı; Kuyucak, İncirlikoy ve Bodrum’un ardından dördüncü mavi bayraklı plaj oldu.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İZSU Genel Müdürlüğü tarafından 60 milyon liralık yatırımla tamamlanan Mordoğan İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile birlikte plajdaki su kalitesinin iyileşmesinin, Ardıç Plajı’na mavi bayrak getirdiğini söyledi. 

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ise “Ardıç Plajımız, İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte hazırladığımız engelsiz plaj iniş ve yürüyüş rampası ile tam bir tesis haline geldi” dedi.

Konuşmaların ardından Yarımada Yelken Şampiyonu Egehan Özkula ve yüzücüler tarafından denizden getirilen mavi bayrak Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) İzmir ve Kuzey Ege Koordinatörü Doğan Karataş tarafından Erdoğan ve Soyer’e takdim edildi.

Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ile eşi Teoman Erdoğan, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, TÜRÇEV İzmir ve Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, CHP Karaburun İlçe Başkanı Erdal Subaşı, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, bürokratlar ve yurttaşlar katıldı.

Mavi bayrak nedir?

Mavi Bayrak, 44 ülkede faaliyet yürüten Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın (FEE), belli kriterlere sahip plaj ve marinalara verdiği, dünyanın en tanınmış gönüllü ödüllerinden biridir. Mavi Bayrağa hak kazanmak için, bir dizi çevre, eğitim, güvenlik ve erişilebilirlik kriterinin karşılanması ve sürdürülmesi gerekir.

 

Previous Article

Büyükşehir’den Karaburun’a 229 milyonluk yatırım

Next Article

Zeytinyağını pahalıya üretip ucuza satıyoruz